Lugemissoovitused
-
„Mõistus juhib tundeid“
Dennis Greenberger & Christine A. Padesky
(Tänapäev 1995/2007) „Mind Over Mood: Change How You Feel by Changing the Way You Think“
Raamat põhineb kognitiiv-käitumisteraapial (Cognitive Behavioural Therapy, CBT), mis on üks laialdaselt kasutatav ja tõenduspõhine psühhoteraapia vorm. Raamatus tutvustatakse kognitiiv-käitumisteraapia tehnikaid – õpetatakse märkama enda mõtetes moonutusi, muutma oma mõtteid, jälgima enda emotsionaalset seisundit, lahendama probleeme ja muutma oma käitumist, et parandada oma elu ja suhteid. Aitab võitu saada depressioonist, paanikahäirest, ärevusest, vihast, süü- ja häbitundest, madalast enesehinnangust, söömishäiretest, narkootikumidest ning suhteprobleemidest. Raamat sisaldab töölehti ning on toetavaks vahendiks ka psühhoteraapias osalemisel.
-
„Võit madala enesehinnangu üle“
Melanie Fennell
(Tänapäev 1999/2005/2017) „Overcoming Low Self-Esteem“
Raamat põhineb kognitiiv-käitumisteraapial (Cognitive Behavioural Therapy, CBT), mis on üks laialdaselt kasutatav ja tõenduspõhine psühhoteraapia vorm. Raamat selgitab, mis on madal enesehinnang, kuidas see välja kujuneb ja mis seda alles hoiab. Õpetab kognitiiv-käitumisteraapia tehnikaid – negatiivsete mõtete tuvastamine ja nende kahtluse alla seadmine, oma tugevuste ja heade omaduste tuvastamine, et saavutada tasakaalustatum ja leebem suhtumine endasse. Raamat sisaldab töölehti ning on toetavaks vahendiks ka psühhoteraapias osalemisel.
-
“Milleks muretseda?”
Sue Breton
(Sinisukk, 1999) selgitab hirmu, ärevuse, stressi, mure ja süütunde tekkemehhanisme, nende erinevusi, mõju kehale ja mõtlemisele. Autor kirjeldab kontrollikaotuse hirmu ning varasemate elukogemuste mõju sündmuste tõlgendamisele. Antakse konkreetseid juhiseid, kuidas enda eest hoolitseda ja lubada endal elu nautida. Muretsemisest loobumiseks selgitatakse füüsilise koormuse mõju ärevusele, tutvustatakse teadveloleku harjutusi olevikus püsimise harjutamiseks, mõtete katkestamise tehnikat jm.
“Teie elu on olevik. See pole mingi peaproov – see ongi Teie elu!”
-
„Ärksus. Tee rahuni pöörases maailmas“
Mark Williams & Danny Penman
(Pegasus 2013/2017/2019) Mindfulness: Finding Peace in a Frantic World“
Raamat põhineb teadvelolekul põhineval kognitiivsel teraapial (Mindfulness-Based Cognitive Therapy, MBCT). Raamat sisaldab kaheksanädalast kursust sisemise meelerahu saavutamiseks, muuhulgas ärevuse, stressi, depressiooni ja väsimuse korral. Raamatuga on kaasas CD ärksa meditatsiooni harjutustega.
Ingliskeelsed meditatsiooniharjutused on kättesaavad: http://franticworld.com/free-meditations-from-mindfulness/
-
“The Confidence Gap. A Guide to Overcoming Fear and Self-Doubt“
Russ Harris
(Little, Brown Book Group 2011)
Raamat põhineb teadvelolekul põhineval omaksvõtmise ja pühendumise teraapial (Mindfulness based Acceptance and Commitment Therapy, ACT). Raamat kirjeldab madalat enesehinnangut ja sellega kaasnevaid ärevust ja hirme. Julgustab hirmude vältimise asemel looma nendega uut ja toetavamat suhet. Aitab tuvastada väärtusi, mida kasutada enda eesmärkide seadmiseks ja motiveerimiseks. Raamatus tutvustatakse teadveloleku harjutusi, mis aitavad oma mõtteid ja tundeid omaks võtta ja nendega paremini toime tulla. Sisaldab töölehti ja harjutusi.
-
„Tundelukud. Vabane tunnete võimusest“
Kimmo Takanen
(Varrak 2011/2017)
Raamat põhineb skeemiteraapial (Schema therapy). Tundelukk on lapsepõlves ja nooruses õpitud viis tunda, mõtelda ja käituda, mida kipume raskes olukorras järjekindlalt kordama ka täiskasvanuna. Raamatus on kirjeldused 18 levinuma tundeluku kohta (alistumine, läbikukkumine, hülgamine, sõltuvus, väärkohtlemine, klammerdumine, tunnustuse otsing, õigustamine, pessimism, karistatavus, puudulik enesekontroll, emotsionaalne tõkestatus, kaitsetus, tundevaegus, ohvrimeelsus, kõrvalejäetus, nõudlikkus, puudulikkus). Sisaldab harjutusi, kuidas kivistunud käitumismustritest vabaneda ja saada seda, mida sisimas oled alati tegelikult tahtnud.
-
„Paanikahäired ja nendest vabanemine“
Klaus Bernhardt
(Pilgrim 2018)
Selgitab, mis on paanikahood ja mis on nende mehhanism, millest need võivad tekkida. Suunab enda keha jälgima ja kuulama ning õpetab „kümne lause meetodit“ – enda elu üle vastutuse võtmine ja tegelike eesmärkide saavutamine igapäevase harjutamise läbi. Lisaks tutvustab teadveloleku harjutusi – mõtete ja tähelepanu teadlikku suunamist.
„Te ei pea terveks saama selleks, et hakata
elama oma unistuste elu. Te võite hakata elama
oma unistuste elu selleks, et terveks saada!“ -
„Võluv soolestik. Kogu tõde ühe alahinnatud elundi kohta“
Giulia Enders
(Varrak 2014/2016) „Darm mit Charme. Alles über ein unterschätztes Organ“
Raamat kirjeldab seda, kuidas inimese soolestik mõjutab meie heaolu. Raamat seedimisest, allergiatest ja toidutalumatusest, oksendamisest, kõhukinnisusest ja –lahtisusest, ärritunud soolestikust, stressist ja depressioonist, headest ja halbadest bakteritest, kolesteroolist, parasiitidest, hügieenist, anti-, pro- ja prebiootikumidest jm. Sisaldab uuemaid teadusuuringuid ja praktilisi soovitusi.
-
„Abielu lihtsad tõed“
Harville Hendrix & Helen LaKelly Hunt
(Pilgrim 2015) „Making Marriage Simple. 10 Truths for Changing the Relationship You have into the One You Want“
Raamat põhineb imago suhteteraapial ja autorite põhjalikumal raamatul “Teekond soovitud armastuseni”. Raamatus on 10 tõdemust, kuidas muuta oma praegune suhe suurepäraseks. Käsitleb teemasid, nagu lapsepõlvehaavad, konflikt kui areng, negatiivsus ja tunnustamine, Rahetormi taltsutamine ja Kilpkonna väljameelitamine, soovide nimekiri, imago dialoog, rõõmustamine, tõotused. Harjutused iseseisvaks proovimiseks üksi ja kahekesi.
-
„Armastuse viis keelt“
Gary Chapman
(Pilgrim 2013) „The Five Love Languages. The Secret to Love That Lasts“
Olemas viis armastuse keelt, mida igaüks vastavalt oma eripärale kasutab: tunnustussõnad, kvaliteetaeg, kingituste saamine, teenimiskunst ja füüsilise puudutuse keel. Raamatus näpunäiteid, kuidas oma abikaasa ning ka laste vajadusi paremini tundma õppida ja kuidas väljendada armastust oma partnerile olulises armastuse keeles. Sisaldab ka testi enda armastuse keele tuvastamiseks.
Ingliskeelne informatsioon: www.5lovelanguages.com
-
“Kuidas hoida armastust?”
Kärt Kase
(Pilgrim 2018)
Raamatus kirjeldatakse paariteraapiat nii sisuliselt kui vormiliselt. Võimalik lugeda teraapias osalenud inimeste mõtteid, ootusi ja rahulolu teraapiaga. Raamat saab olla esimeseks sammuks, et otsustada ise teraapiasse pöördumise vajalikkuse ja sobivuse üle.
Raamatus kirjeldatakse peamisi suhtevajadusi (hoolivuse väljendamine tegudes, seksuaalne rahuldatus, intiimne vestlus, koos vaba aja veetmine, täielik usaldus, atraktiivsus, finantsiline tugi, kodune tugi, perele pühendumine, uhkusetunne partneri üle) ja nendega seonduvaid näiteid probleemidest ning lahendusvariantidest.
Sisaldab töölehti ja harjutusi suhtevajaduste ja -mürgitajate tuvastamiseks, ühiste meeldivate tegevuste välja selgitamiseks ning teineteise ärakuulamise ja mõistmise harjutamiseks.
-
“Perekonna varjatud seadused. Suhete käsiraamat sünnist surmani”
Tiiu Bolzmann
(Väike Vanker 2013)
Raamat põhineb Bert Hellingeri armastuse korra seadustel ja perekonstellatsioonide meetodil. „Iga inimene saab oma elu vanematelt. Selle kaudu jääb ta alatiseks oma vanemate ning päritoluperega seotuks. Neid sidemeid ei ole võimalik läbi lõigata. Seetõttu on oma vanemate ja nende elu aktsepteerimine ning oma koha leidmine peres hädavajalik eeldus õnnetunde ja rahu saavutamiseks elus. Raamatus kirjeldatud armastuse korra seadused aitavad lugejal näha oma peret süsteemina, kirjeldavad selles toimivaid jõudusid ning aitavad teadlikumalt oma kohta selles süsteemis täita, taastades nii ühenduse oma elujõuga.”
-
“Vihatants. Lähisuhtemustrite muutmise käsiraamat naistele”
Harriet Lerner
(Pilgrim 2013) “The Dance of Anger : A Woman’s Guide to Changing the Patterns of Intimate Relationships”
Viha on tunne ja sel on alati põhjus. Meil on õigus kõigile oma tunnetele. “Viha puhul on tegemist signaaliga, mida tuleks kuulda võtta. Kuigi viha väärib alati tähelepanu, on naised ometi õppinud oma viha maha suruma, eitama või vallandama viisil, mis jätab nad abitusse ja jõuetusse olukorda.“ Raamat õpetab viha ära tundma ning väljendama seda kasulikumal viisil, õpetab võtma täielikult vastutust enda mõtete, tunnete ja käitumise eest. Sisaldab praktilisi näiteid suhtlemissituatsioonide kohta.
-
“Naised, kes armastavad liiga palju”
Robin Norwood
(Varrak, 2018) “Women Who Love Too Much” on
mõeldud naistele, kes klammerduvad oma partneritesse ja paarisuhetesse. “Autor uurib: miks on nii paljud naised armunud valedesse meestesse; meestesse, kes on emotsionaalselt kättesaamatud, hõivatud töö, alkoholi või teiste naistega; meestesse, kes ei vasta neile armastusega?” Raamat aitab ära tunda liigarmastamist ja lähisuhtesõltuvust, mõista sellega seotud mõtte- ja käitumismustrite pärinemist ja annab juhised, kuidas oma armastuse käitumismustrit muuta, et lubada endale rahuldustpakkuvat paarisuhet.
“Sulle, kes Sa aina soovid ja ootad, et Tema kord muutub”
-
“Kohusetunde püünises. Kuidas öelda “ei”, kui sisetunne käsib ütelda “jah””
Vera Peiffer
(Sinisukk, 1996) “The Duty Trap. How to Say ‘No’ When You Feel You Ought to Say ‘Yes'”
Kui pead kohustusi teiste vastu tähtsamaks kohustustest iseenda vastu, sunnib see unarusse jätma omaenda vajadusi ning toob kaasa kannatusi ja süütunnet. Raamat aitab teada saada, kes juhib sinu elu, kuidas mitte lasta teistel endaga manipuleerida, kuidas pidada läbirääkimisi enda huvides, astuda positiivseid samme oma eneseväärikuse ja eneseaustuse suurendamiseks ja lasta lahti süütundest. Raamat sisaldab näiteid juhtumitest, harjutusi ja juhiseid käitumise muutmiseks soovitud suunas.
“Kui ühe inimese heaoluks tuleb ohverdada keegi teine, siis asendatakse lihtsalt üks tragöödia teisega.”
-
“Kaassõltuvus”
Pia Mellody
(Väike Vanker, 2007)
“Kaassõltuvus on keerukas segu tunnetest, uskumustest ja hoiakutest, mille puhul inimene panustab lähisuhtesse mammutosa ka sellest energiast, mida ta peaks enda heaks kasutama. Samas ootab ta vastutasuks, et partner täidaks ära kõik tema elus olevad tühikud. Raamat annab põhjaliku ülevaate, kuidas lapsepõlves asetleidnud emotsionaalse või füüsilise hooletussejätmise tagajärjel areneb välja sõltuvus-käitumine. Mustri jätkudes anname need vanematelt saadud kahjustavad käitumismudelid ja hoiakud oma lastele edasi, sest muud pole me kogenud.” Raamatus kirjeldatakse kaassõltuvuse sümptomeid: probleeme eneseaustusega, kahjustunud piire inimsuhetes, enda ja oma vajaduste mittemõistmist ja raskusi enda eest seismisel.
-
“Elu laps. Vastutustundliku täisea poole”
Tommy Hellsten
Pilgrim (2007) on järg raamatule “Jõehobu elutoas”, mis kirjeldab lähisõltuvust.
“Inimese tähtsaim ülesanne on võtta vastutus iseenda elu ees.”
Raamat kirjeldab konkreetseid samme, mida on vajalik võtta, et toibuda minevikus toimunust ja liikuda vastutustundliku täisea poole. Käsitletavad teemad: uue identiteedi loomine, elu nautimine, ohvrirollist väljasaamine ja vastutuse võtmine enda elu ja heaolu eest, enda piiride avastamine, süütundega toimetulek, enda tunnete ja vajaduste tunnistamine, enese usaldamine, lähedussuhete loomine jne.
-
„Armastuse tähendus. Uus revolutsiooniline teadus armastusest“
Sue Johnson
(Ajakirjade Kirjastus 2014) „Love Sense: The Revolutionary New Science of Romantic Relationships“
Raamat põhineb tunnetekesksel paariteraapial (Emotionally Focused Therapy). “Armastuse tähendus kirjeldab armastuse kolme etappi ja seda, kuidas neid parimal moel läbida; emotsioonide tarkust ja armastuse loogilisust; turvalise armastuse füüsilisi ja psühholoogilisi eeliseid ja veel palju muud. Täiskasvanute romantiline armastus on kiindumusside, justnagu kiindumus ema ja lapse vahel.“ Kirjeldab armastuse teadust: emotsioonid, aju ja keha. Kuidas armastus muutub, mida teha, et kiindumussidet uuendada. Peatükid ka seksist, tehnoloogiast jm. Sisaldab teaduslike uurimuste tulemusi.
-
„Tark lapsevanem. Kuidas luua ja säilitada oma lapsega terviklik suhe“
Thomas Gordon
(Väike Vanker 2003/2007) „Parent Effectiveness Training. The Proven Program For Raising Responsible
Children“
Raamat põhineb lapsevanema suhtlemistreeningul Gordoni Perekool. “Lastevanematele mõeldud programm õpetab, kuidas lastega tulemuslikult suhelda, ning pakub samm-sammulised juhised, kuidas lahendada igapäevaseid tülisid. Kui kaasata lapsed juba varakult probleemide lahendamisse, kasvavad neist vastutustundlikud ja teistega arvestavad inimesed. Tulemuseks on rahulolevad pered, kus pole tarvidust lapsi sundida ja karistada.”
Praktilised harjutused ja näited suhtlemistõketest, aktiivsest kuulamisest, efektiivsetest viisidest laste käitumisse sekkumiseks, sina- ja mina-keelest, vastuvõetamatu käitumise muutmisest, võimuvõitlusest ja konfliktide lahendamisest.